Shop And Fly ile Miles And Smiles Arasındaki 4 Fark

thy loyalty miles smiles card elite

Herkese Merhabalar;

Zannediyorum ki Garanti Bankasının Miles and Smiles kredi kartı ile aralarındaki sözleşmelerinin veya anlaşmalarının hafiflemesi sebebiyle, yıllarca Miles and Smiles kredi kartının alternatifi olarak Shop & Fly adıyla yeni bir kredi kartını  piyasaya sürmek zorunda kaldı.

Bu süreçte Garanti Bankası Miles and Smiles üyelerini tek tek arayarak size 19.000 mil hediye ediyoruz, limitiniz aynı kartınızı değiştirmeniz kâfidir gibi cümleler kuruyorlar.
Tabi Garanti Bankası müşterileri de bu durumu Miles & Smiles kredi kartının aynı mil hesaplama sistemine sahip olduğuna inanarak kartlarına da geçiş yaptı. Garanti Bankasının buradaki tavrı adil mi yoksa insanların ağzına bal mı çalmak istendi onu sizlere uçuş örnekleri ile anlatmaya çalışacağım.

1-) Shop & Fly Kredi Kartı, Türk Hava Yolları İnternet Sitesine Entegre Değil

Miles & Smiles kredi kartıyla yaptığımız alışverişlerin tamamı, Türk Hava Yollarına ait Miles & Smiles sisteminde toplanıyordu. Fakat Shop & Fly sistemi ise kendisine ait ayrı bir portala sahip ve puanlarınızı o site üzerinden harcamak zorundasınız.

2-) Millerin Hesaplanma Sistemi Birbirinden Tamamen Farklı Çalışıyor.

Bir QNB Finansbank Miles & Smiles kartına sahip olduğunuzu varsayalım, Siz bu kartınızla harcadığınız 10 TL karşılığında 1 Mil kazanırsınız. Fakat QNB Finansbank’ın bu kredi kartına sahip olmak isteyen müşterilerimiz için bazı şartları var ve şöyle açıklıyorlar..
(*QNB First müşterisi olabilmeniz için Bankamızdaki birikiminizin 125,000TL ve üzerinde olması, QNB First Plus müşterisi olabilmeniz için birikiminizin 350,000TL ve üzerinde olması, Private Banking üyesi müşterimiz olabilmeniz için birikiminizin 1,500,000TL ve üzerinde olması gerekir. Bankamızdaki birikimlerinize Enpara.com’daki birikimleriniz dahil değildir. Güncel birikiminiz 125,000 TL ve üzeri olmadığı takdirde %10 oranında Mil kazanırsınız.)

3-) Sabiha Gökçen havalimanından Ankara’ya millerimizle bilet almaya çalışalım…

Ben bu yazıyı 19 Kasım tarihinde yazmaktayım ve 03 Aralık günü saat 13:45 saatinde uçacakmışım gibi biletleri karşılaştırmaktayım.
Shop & Fly sisteminden kontrol ettiğimde 99 TL’lik bilet için benden 9.999 mil istedi  Yani her yaptığım harcama da ben 1 TL karşılığında 1 mil kazanıyorsam, bunu satın alabilmem için ise kredi kartımla 9.999 TL’lik alışveriş yapmam gerekiyor ki 99 TL’lik bileti ücretsiz alabileyim..

shop and fly ankara 768x163 1

Biz her 10 TL’den 1 mil kazanıyoruz.  Yani 38.000 TL gibi bir harcama yapmanız gerekmektedir.

Muazzam bir rakam.. En iyisi bu bileti, 99 TL ödeyerek direk almanız 😀

Diğer bir örneğe bakalım;

4-) İstanbul’dan Moskova’ya uçuyoruz….

Bu örneğimizde durum farklı. Çünkü Ekonomi Sınıf Yer Garantili uçuş ile Business Class Limitli koltuk mil fiyatı 15.000 mil olduğundan bende tercihimi aynı puanla Business Class uçabileceğim için, bu yönde millerimi kullanıyorum.

Benden bu uçak bileti için 15.000 mil + 480,37 TL vergi talep etti.

business moskova thy 550x234 1

Shop and Fly ise aynı uçuşun Business Class koltuğu için benden 609.139 mil talep etti.

shop and fly moskova 768x156 1

Kısacası, herhangi bir kampanyaya dahil olmadan eğer ben mil kazanacağım diyorsanz, en iyisi bu kartları kullanmayın veya milyoner seviyesindeyseniz, o zaman problem yok kullanabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere

2023 Güncelleme:

Kıymetli dostlar;

Halen miles & smiles kredi kartı kullanıyorum ve ne harcaysam harcayım, neredeyse hiç mil vermiyor. Kartımı da iptal etmeyi düşünüyorum.

Bir yanıt yazın