Flutter Ölüyor Mu? Flutter Bir Sona Doğru Mu Gidiyor?

Google flutter logo.svg

Herkese Merhabalar;

Uzun zaman olmuş bloglamayalı.. Bir kaç kelam yazmak istedim.

Google her ne kadar dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden birisi olsa da, sahip olduğu ürünleri kâr etmediği takdirde gözünün yaşına dahi bakmadan kapatan bir şirkettir. Fakat Flutter konusu çok başka..

Yakın zaman içerisinde Google radikal bir karar alarak, Flutter ekibinden bir çok kişinin işine son verdi. Bu çok radikal bir karardı, çünkü 2023 yılında üretilen veya altyapısı güncellenen mobil uygulamaların neredeyse %45’i Flutter ile yapılmıştır. Bu harikulade bir rakam olmakla beraber dikkat çekici bir seviyededir.

Eğer Google gerçekten flutter’ı desteklemeyi bırakırsa, dünyada milyonlarca yazılımcı Google’ın herhangi bir yazılımını kullanarak yazılım yapmayı da bırakacaktır.

Flutter & Dart Ürün Müdürü şöyle bir açıklamada bulundu.

Comment
byu/fintechninja from discussion
inFlutterDev

Türkçesi:

Selam millet! Ben Flutter ve Dart ürün müdürü Kevin.

İşten çıkarmalara ekibimizin EN AZ birkaç kat üstünde karar verildi ve ÇOK sayıda ekibi etkiledi. (Sanırım bunu söyleyebilirim). Pek çok iyi insan kötü haberler aldı ve pek çok harika proje insan kaybetti. Flutter ve Dart diğerlerinden daha fazla ya da daha az etkilenmedi. Zor bir gündü… Zor bir haftaydı.

Meslektaşlarımızı ve arkadaşlarımızı kaybettiğimiz gün demoların ve yeni şeylerin çalıştığını görmek ve yeni müşterilerle ilgili tartışmalar yapmak çılgıncaydı.

Üzüntülüyüz ama yine de I/O ve ötesi için sıkı çalışıyoruz.

Projeyi, ekibi ve birlikte inşa ettiğimiz harika ekosistemi ÇOK önemsediğinizi biliyoruz.

Gerginsiniz. Anlıyorum. Biz de anlıyoruz.

Flutter ve Dart üzerine bahis oynuyorsunuz.

Ben de öyle. Google da öyle.

Flutter hayranı bir yazılımsever olarak konunun Dart&Flutter durumuna evrilmeyen veya evrilmek istemeyen diğer native yazılımcıların biraz da çekememesi nedeniyle bu noktalara ulaştığını düşünüyorum.

Belki de Google Angular ile birleştirmeye yönelik bir proje gerçekleştirecektir. Fakat Typescript tabanlı projeler de yazılımı görüldüğü kadar olmayabiliyor.

Uzatmaya gerek yok, Dart’ın daha sadeleştirilebilir ve kolay hale gelmesini ve Flutter’ın tüm plaftormlarla daha uyumlu hale gelmesini beklerken, böyle bir haber almak bir blogger olarak üzücü oldu.

Ne olacağını zamanla göreceğiz, isterseniz sizler de yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir sonraki blogta görüşmek üzere..

Bir yanıt yazın