Crack Windows Kullanmayın, %100 Yerli ve Ücretsiz Pardus’a Geçin!

ayyildiz 0 e1693290378232

Uzuun bir aradan sonra herkese Merhabalar;

Bu yazıyı 3 Mayıs Türkçülük gününe saklamıştım 🙂 (Bu yazı 03 Mayıs 2021 günü yazılmıştır)

Kullandığımız cep telefonları, bilgisayarlar, tabletler, akıllı saatler, kulaklıklar, akıllı süpürgeler ve hepsi.. Hiçbirisi bize bu ürünler satılırken amaçları bize o ürüne satmak değildir. Arka plandaki en önemli amaç, bizim hayatımızın istatistiklerini alarak bize uygun pazarlama yapabilecekleri reklam gelirlerini kendilerine sağlamak ve ticari anlamda büyümektir. 

Windows, MACOS gibi yazılım işletim sistemleri de kapalı kutudurlar. Yani sizin müdahale etmenize izin vermezler, pahalıdırlar. Değiştiremezsiniz ve güncelleyemezsiniz. Microsoft hukukçuları sokakları tek tek dolaşıp, crack windows yakalamaya ve ceza kesmeye meyillidirler. Parayı ödersiniz ve yine verileriniz pazarlama malzemesi olur gider.

Yerli yazılım ürünleri geliştirilmesi konusunda çok destekçi birisiyim. “GOOGLE NEDEN ÜCRETSİZ ? VE TOPLADIĞI VERİLERİ NE KADARA SATIYOR?” başlıklı yazım 70 binden fazla kez okunmuş. Her defasında ve hemen hemen her yerde, verilerimizin pazarlama malzemesi olduğunu ve bunun önüne sadece yerli yazılımlar yapılarak geçileceğini de söyleyen birisiyim

Bu konuda 2005 yılından bugüne ilmek ilmek çalışarak harika işler yapan Tübitak’ın Ulakbim birimi Windows’a bizleri gerek duymadan %100 yerli ve milli işletim sistemi ile tanışmamıza olanak sağlamışlardır.

Eğer bir yazılım kodlama programı yapmıyorsanız, sadece internette gezinmek, word, excel gibi hesaplama programları ve küçük çaplı görsel editleme işleri yapıyorsanız, evde sosyal medya gibi ağlara bağlanmak için bilgisayar kullanıyorsanız, açıkça yazmak istiyorum. Windows’u ilelebet kullanmanıza hiç gerek yok. Pardus size bu konuda yetecek ve artacaktır.

1360x768 Xfce 1024x578 1

Yukarıda göreceğiniz gibi, Pardus Windows görüntüsünü andırmaktadır. Windows’a ücret ödeyerek sahip olmak isteyeceğiniz yazılımlar, Pardus’ta ücretsizdir

Pardus’un kurulumu oldukça basittir.  İnternet sitesi https://www.pardus.org.tr/ adresinden ISO dosyasını download ederek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. 

Pardus’un kendisine ait aşağıda göreceğiniz gibi bir uygulama mağazası vardır ve istediğiniz tipteki uygulamaları ücretsiz olarak indirebilir ve kullanabilirsiniz.

b3273004a1622cd7562b5f397e0a7289faf4953d

Ülkemizin yetkili makamları bizlere çıkarak “Hadi Windows’u kaldırın ve yerine Pardus kullanın” deme şansı yoktur.  Fakat bizim gibi adamlar bunu rahatça size söyleyebilirler.

Diğer yandan eğer eski ve devamlı donan bir bilgisayarınız var ise, yeni bilgisayar almaya bütçeniz hele hele bu dönemde yetersiz ise, yeni bilgisayar almayın!! Eski tip bilgisayarlarda Pardus olağanüstü hızlı çalışmaktadır.  Hatta bilgisayarınızı hiç tanımayacak hale bile getirebilirsiniz. 

Daha önce hiç bir işletim sistemi kurmadıysanız, şu bağlantıya tıklayarak ilgili youtube videosunu izleyip, Pardus’un kurulumunun nasıl olduğunu görebilirsiniz.

Son olarak Pardus gün geçtikçe büyüyen bir kullanım ağına sahiptir. 2009 yılından beri İSKİ, AFAD, MEB, Sağlık Bakanlığının belirli hastaneleri şu anda Pardus’u kullanmaktadırlar. Bugün hala neden kamu kurumlarının tamamı, özellikle üniversiteler kullanmıyorlar anlayabilmiş değilim. 

Pardus, rahat çalışır mı diye düşünmeyin.. Şu anda okuduğunuz bu yazı, bir Pardus işletim sistemine sahip bilgisayarda yazılmıştır 🙂

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle;

Bir yanıt yazın