Herkese Merhabalar;

Bu hafta sizler için Türk Telekom’u kaleme almak istedim. Yazıma başlamadan önce belirtmeliyim ki, derdim Türk Telekom’a karşı bir kurumsal itibar zedelemesi yapmak değil, aksine yazıyı okuduklarında kendilerini geliştirmeye destek sağlamaktır. Ayrıca yazdığım yazı, Türk Telekom Mobil içindir.

27 Eylül 2019 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen depremin arkasından uzun süre Türk Telekom Mobil operatörü oldukça kötü birşekilde sarsıldı ve insanların büyük öfkesiyle karşı karşıya kaldı. Ben dahi bir sanayi bölgesinde çalışmaktayım. Sanayi bölgesinde çalışan binlerce insan ailesine ulaşamadı. Arkasından hediye olarak verdikleri GB’larda aslında insanlarda çokta tatmin edici durmadı. Diğer yandan Şikayet Var portalındaki şikayetlere göre de, 5 GB internetler daha sonra da dağıtılmadığı belirtiliyor.

Sırasıyla problemleri yazarsak;

1-) Türk Telekom VoWifi Sisteminden Haberi Yokmuş Taklidi Yapıyor.

Öncelikle bilmeyenler için kısaca Vowifi’yi anlatayım. Evinizdeki veya işyerinizdeki internet modeminizin bir baz istasyonu olduğunu olduğunu hayal edin ve telefonunuz çekmediği durumda Vowifi sistemi üzerinden internet modeminiz bir baz istasyonuymuş gibi telefonunuz tarafından algılanarak otomatik olarak devreye girer ve sorunsuz görüşmeye devam edersiniz. Bu konuda Turkcell ve Vodafone çok iyi şekilde çalışıyor.

Bizzat kendim bu konuda Türk Telekom Mobil müşteri hizmetlerini aradım ve görüştüm. Karşımdaki bayan şu cümleyi kurdu.. “Biz böyle birşey hiç duymadık ve bilmiyoruz” İçimden “yok artık daha neler” demiştim. Bir telefon operatörünün böyle bir sistemi bilmemesinin imkanı yok. Fakat Türk Telekom kesinlikle bilmemezlikten geliyor.

2-) Mobil Ödeme Servisleri

Normal şartlar altında Mobil Ödeme servisleri kullanılabiliyormuş gibi gösteriyorlar. Fakat MOBILODEME KAYIT yazıp 5555’e gönderip cevap almanız için 1 defa değil bir çok defa sms göndermeniz gerekiyor.

Burada görebileceğiniz gibi…

 

Yanlış hatırlamıyorsam Kasım ayında başarmıştım kayıt olabilmeyi. Peki işlem tamam mı? Tabiki hayır.. Apple üzerinden yaptığım alışverişlerde hala hata verdiği için normal kredi kartı ile ödemeye devam ediyorum. Bu konuda da görüştüğümde ise, sadece SMS Göndermeye devam edin diyerek beni güldürmüşlerdi. Arkasından bana bir limit belirleneceği söylendi fakat bu limitin ne kadar olduğunu hiçbir zaman da öğrenemedim.

 

3-) Evrak Kayıt ve İşlem Takibi Yeteneği Yetersiz

Eğer Türk Telekom Mobil’den ayrılmışsanız, size anlamsız bir kaç faturada daha gönderebilirler. Bunun ile alakalı olarak dilekçeniz ve belgeleriniz daha elimize ulaşmadı diyebilirler. Ben bizzat bu problemle karşılaşmadım, fakat karşılaşanlar insanlar da mevcuttur.

 

4-) Altyapı ve Hız Problemleri

Şimdi size enteresan bir bilgi vereyim. Haluk Bilginer’in mükemmel seslendirmesiyle yapılan reklamlarda 4,5G hızında internet Türk Telekom’da deniliyor, fakat diğer operatörler bu işi kıvıralı yıllar oldu. Keşke kendi yetersiz teknik altyapısını bu kadar göze vuracak reklamlar yapmasalar.. Aslına bakarsak, Türk Telekom en iyi altyapıya sahip olacağını düşünsekte kendilerini kullandıkları cihaz ve teknolojik aletlerin geliştirmemelerinden kaynaklı olarak istenildiği gibi de hizmetini veremiyorlar.

5-) Taahhüt Paketi Yenilemeleri

Zannediyorum Şikayet Var platformunda en çok aldığı şikayetlerden biri de budur.

Fiyatlarında absürt seviyede artış olabiliyor veya müşterinin tam olarak rızası alınmadan paketleri de yenileyebiliyorlar. Oysa ki paket yenilemeleri kesinlikle müşteriyle mutabık olmalıdır. Mevcut müşterilerin herhangi bir değeri yokmuş gibi bir tavır sergileniyor.

Tüm kullanıcıları şunu tavsiye ediyorum. Kendinizi %100 haklı hissettiğiniz bir gerekçe söz konusu ise, o faturayı ödeme sorumlusu değilsiniz. Yapmanız gereken, iadeli taahhütlü bir mektup veya noterle yasal yollarla itiraz edebilirsiniz. İtiraz sürecini başlattığınızda size karşı açılan hukuki bir girişimde, itiraz için gönderdiğiniz belgeleri İcra Mahkemelerinde yasal belge olarak sunabilirsiniz.

Zannediyorum böyle şirketler, müşterileri bilinçlendikçe kendilerini düzeltme yollarını arayacaklardır.

 

6-) Türk Telekom Ofislerinde İşlem Uzunluğu

Diğer operatörlere nazaran, ofislerde daha uzun bekleyebilirsiniz ve beklemekten de canınız oldukça sıkılabilir.

 

Peki Türk Telekom’un Ne Yapması Gerekiyor?

Bahsettiğimiz şirket veya şirketler öyle küçük şirketler değil, aksine devasa bütçelere sahipler. Fakat Türk Telekom Mobil yöneticilerinin kapalı bir kutuda kaldıklarını ve kendilerini geliştirmemekte ısrarcı olduklarını düşünüyorum. Şikayet sayfalarında ki memnuniyet oranlarının %13-15 seviyelerinde olması da aslında işi özetliyor.

 

Güncelleme: 03.01.2020 tarihi itibariyle, Türk Telekom taahhüt iptal bedellerini kabul ederek ayrıldım…

Siz de yaşadıklarınızı aşağıya yorum olarak yazabilir ve farklı kişilerin bilinçlenmesine yardımcı olabilirsiniz…

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle;

———————————————————————————————————————————————————————-

Bu yazıyı okumanız yaklaşık 4 dakika sürecektir.

Yazımı Nasıl Buldunuz Diye Sorabilir Miyim? 🙂
[ Average: 5]

Yorumlarınızı Varsa, Buradan Buyrun :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir