Podcast ile Nasıl Para Kazanılır? – Basit Usülde Podcast'ten Para Kazanma Yöntemi

 

Herkese Merhabalar;
Yine bloglamayalı uzun zaman olmuş.. İşler güçler yoğun, bundan ötürü biraz blogtan uzak kaldık.
Bu yazımda sizlere, podcast üzerinden para kazanma hakkında yazmak istiyorum. Son zamanlar da popülaritesi devamlı artan ve 7 Nisan 2021 tarihinde İpsos araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre ülkemizde günlük 650.000 dinleyiciye ulaşan ve insanların seslerini kolaylıkla ulaştırmaya başladığı podcast emin adımlarla büyük bir mecra olabilme yolunda ilerliyor.

Eğer bir merakınız, belirli konularda kendinizi ifade edebileceğiniz bir bilgi birikiminiz yok ise, bence bu işlere girmeyiniz.

Bir süredir podcast yapan birisiyim ve yakın çevremde ki arkadaşlarım dahi, bana “hadi beraber de podcast” yapalım diyor. E tabi haliyle kendilerini kırmıyorum ve “evet yapalım” diyorum. Sonra ne oluyor ? Bir kaç bölüm sonra kendileri devam etmiyorlar ve bırakıyorlar.

Tam olarak her işte olduğu gibi, bu işte de problem burada başlıyor. 

Süreklilik bir işte yok ise, o işte başarı olması mümkün değildir!

Tahmin edersiniz ki kimse anasının karnından “podcaster” olarak çıkmadı. Eğer ünlü ve medyada tanınmış bir sima değilseniz, zaten maça 1-0 geriden başlamış bulunuyorsunuz. Normalden daha fazla çalışmanız gerekiyor ve sesinizi ulaştırmanız gerekiyor. Ayrıca süreklilik kaçınılmaz husustur. İki program yapıp 10.000 dinlenme beklemeyin. Belki de hiç kimse gelmeyecek. Podcast algoritmalarına hizmet etmeniz gerekmektedir ki algoritmalar size yardımcı olsunlar. Algoritmalar sizden devamlı 50 tane podcast beklemiyor. Haftada bir yapacaksanız, bir yapın. Ayda bir yapacaksanız, o da olur. Ama sürekliliğinizi kaybetmeyin.

Diğer yandan kendinize sormanız gereken ilk soru şudur;

-Ben Podcast Yaparken İnsanlara Ne Anlatacağım?

Naçizane düşüncem, eğer psikoloji, felsefe ve tarih konularda mükemmel değilseniz, sakın kitapların özetlerini anlatmayın. Kısa süre de takipçi sayınız neredeyse sıfır seviyesine gelecektir. İnsanlar genelde “haber” kategorisini saymazsak, yaşanmış tecrübeleri yalın bir dil ile dinlemeyi seviyorlar. Bu bir komedi şovu da olsa, diğer şovlar da olsa durum böyle.

O zaman sırasıyla başlayalım..

Basit Usülde Podcast’ten Para Kazanma Yöntemi

Eğer Basit usülde bu işi yapmaktan konuşacak ise, önce en basit şekilde podcastlerinizi nasıl yayınlayacağınızdan da bahsetmemiz gerekiyor. 

Podcast’lerinizin yayınlanabilmesi için, sizin bir servis sağlayacıya ihtiyacınız vardır ve bu servis sağlayıcılardan ise “RSS” ismini verdiğimiz bir linke ihtiyacınız vardır. Bunun için bir para ödemenize gerek yok. Spotify tarafından desteklenen “Anchor.fm” internet sitesi zaten sizin ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

Anchor, tamamen podcast yapmak isteyenlerin faydalandığı bir internet sitesidir. Mobil uygulamalarını kullanarak, 5 kişiye kadar podcast yapabilirsiniz.

Anchor’da bir kayıt oluşturmadan önce, ne konuşacağınıza karar verin. 1 fragman (trailer) ve başlangıç için 30’ar dakikayı geçmeyecek şekilde 3 bölüm hazırlayın. Çok güzel bir şekilde “Cover Art” hazırlayın, yani podcast şovunun görselini ve arkasından Anchor internet sitesinde, kanal bilgilerinizi giriş yaparak ve ses kayıtlarınızı da yayınlayarak, podcast kayıtlarınızın yüklemelerini yapınız.

Sistem spotify’a 3 podcastinizi de otomatik gönderecek ve yayınlayacaktır. Fakat Google Podcast, Apple Podcast gibi platformlara sizin yüklemeniz gerekmektedir. Tabi bunu yükleyebilmeniz için de yukarıda anlattığım “RSS” koduna ihtiyacınız bulunmaktadır.

Ses dosya yüklemeleri tamamladıktan sonra “Podcast Availability” sayfasından RSS kodunu kopyalayınız.

Bunu yaptıysanız, zaten işin büyük bir kısmını bitirdiniz demektir.
Şimdi size diğer platformlar da nasıl yayınlayacağınızı sırasıyla anlatayım.

  • Apple Podcast Üzerinden Podcast Yayınlama

Podcastlerinizi hazırladınız ve artık Podcast mecrasına çıkmak istiyorsunuz 🙂 Podcast deyince, ilk podcast mecralarından Apple Podcast her zaman yayınlanma tercihlerinde önceliğimiz oluyor. Hoş, son zamanlar da yaptığım incelemede kendi podcastlerimden de baktığımda insanlar spotfiy üzerinden ve web üzerinden dinlediklerine de şahit oldum.
Apple Podcast’e giriş yapabilmeniz için, önce Apple’ın “Podcast Connect” sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Buraya tıklayarak girebilirsiniz.  Eğer bir iPhone kullanıcısı iseniz, doğrudan iPhone üzerinden giriş yapabilirsiniz. Eğer bir iPhone kullanıcısı değilseniz dert etmeyin. “SMS ile Konfirmasyon” sistemini kullanarak bir Apple kullanıcı kimliği oluşturabilir ve sisteme girebilirsiniz. 

Apple sizden bir kaç bilgi isteyecek ve arkasından Apple Podcast sayfasına giriş yapmanıza olanak sağlayacaktır. Bu süre 5 dakika da sürebilir, 1 hafta da sürebilir. Tamamen Apple’ın keyfiyetine bağlı olmakla beraber, bu konuda mağduriyetler yaşayanları dahi yabancı forum sayfalarında gördüm.

Bu süreci geçtiğinize göre, artık Apple’da podcast yayınlayabilirsiniz.
Podcast ekle butonuna tıkladığınızda size “New Channel” veya “New Show” diye iki seçenek çıkıyor. Burada “New Show” kısmına tıklıyoruz ve karşımıza aşağıda ki ekran geliyor.

Karşımıza iki seçenek çıkıyor. Birinci seçenekte RSS Seçeneği ile Şovu ekle butonuna tıklamamız gerekiyor. İkinci seçeneği şu anda ülkemizde kullanamıyoruz. 

Anchor web sayfasından aldığınız RSS Kodunu buraya yapıştırıyorsunuz ve “Ekle” butonuna tıklıyorsunuz. 

Apple sizden, bir kaç iletişim bilgisi talep edecek ve arkasından yaptığınız podcastlerin önünüzdeki ekrana düşmesi gerekmektedir. Bunlar da tamamlanınca “Submit for Review” butonuna tıklayın ve gönderin.

Apple çok nadir bir şekilde podcast’leri değerlendirmeye alıyor. Zannedersem bu rakam %1’in dahi altındadır. Ortalama 1 dakika içerisinde genel de yayına giriyorsunuz ve Apple Podcast mecrasına girmiş bulunuyorsunuz 🙂

  • Google Podcast Üzerinden Podcast Yayınlama

Google Podcast Üzerinden Podcast Yayınlama, Apple Podcast’e göre daha kolaydır.

Buraya tıklayarak “Start Now” butonuna basıyoruz ve giriş yapıyoruz.

Arkasından aşağıdaki alana RSS Kodumuzu yapıştırıyoruz. 

Google bizim e-posta adresimize bir doğrulama kodu gönderiyor ve onay verince, RSS’i Google Podcast servislerine göndermiş oluyoruz

Podcast şovunuzun Google Podcast servislerinde yayınlanması 3 gün kadar sürecektir. 

  • Spotify Podcast Üzerinden Podcast Yayınlama

Anchor servisini kullandıysanız, buna ihtiyacınız yoktur. Çünkü yayın hayatına başlamıştır 🙂

Podcast’ten Hangi Yollar ile Para Kazanabiliriz?

Öncelikle dinleyecilerinize karşı dürüst davranmanızı tavsiye ederim. Bir ürün veya hizmet pazarlıyorsanız, açık açık onlara “ben buradan komisyon alıyorum” diyebilirsiniz. Bu sizi dinlemekten hoşlanan insanların size saygı duymasını ve destek vermesini de sağlayabilir.

  • İş Ortalıklığı Modeli ile Para Kazanmak

Neredeyse tüm İnfluencerların yaptığı yöntem diyebiliriz. Mesela siz “Ebeveyn Olmak” üzerine bir podcast şovu yapıyorsunuz. Bunu anlatırken, amazon affiliate, trendyol gibi internet sitelerinin iş ortaklığı sistemine dayanarak ürünler tavsiye edebilir ve bu ürünlerin linklerini podcastin ilgili bölümünün açıklamasına koyarak bir miktar komisyon alabilirsiniz.

  • Sponsorluk

Bu dönem de sponsor bulmak tabii olarak zor olabilir. Bunda sıkıntı yok. Fakat harika bir şov hazırlıyorsanız, zaman içerisinde keşfedilebilirsiniz ve sponsorluk alabilirsiniz.

  • Kendi Ürünlerinizin Satışı

Dinleyicileriniz için özel ürünler tasarlayabilirsiniz. Bu ürünleri de yine bir e-ticaret platformunda yayınlayabilir ve podcast esnasında pazarlayabilirsiniz.  Geçen ay etsy tarafından hazırlanan podcast serisinde satıcılarının podcast’lerini yayınladılar ve hiç satış yapamamış insanlar dahi kısa süre de satışlarını gerçekleştirdiler.

  • Aylık Ödemeler Alın

Bunu tabikide yapabileceğiniz en iyi platform “Patreon”dur. Patreon üzerinden kullanıcılarınızdan küçük meblağlarda destek isteyebilirsiniz. Bu destekler kapsamında onlara “Podcast’i herkesten önce dinleme, Beraber yapacağınız podcastler” gibi teklifler de bulunabilirsiniz.
Sonuç olarak;
Bir podcast şovu yapıyorsanız, içerikler çok önemlidir. İçerik kalitenizin yüksek olması size daha fazla kazanç sağlayacaktır.
Bir sonraki yazımda “Profesyonel usülde Podcast’ten Para Kazanmayı” anlatacağım. 
Görüşmek Üzere 🙂

Bu yazıyı okumanız yaklaşık 7 dakika sürecektir.

Yazımı Nasıl Buldunuz Diye Sorabilir Miyim? 🙂
[ Average: 0]

Yorumlarınızı Varsa, Buradan Buyrun :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir