Herkese Merhabalar;

Sizler için bir takım güncel araştırmalar da bulunarak, Koronavirüsü Yüzeylerde Ne Kadar Yaşar konusunda dair bilgi topladım. Karşıma çıkan enteresan sonuçları sizlerle paylaşmak istedim.

Koronavirüs, tezgah üstü ve kapı tokmağı gibi yüzeylerde saatlerce günlerce yaşayabilir. Ne kadar süre dayanacağı yüzeyin yapıldığı malzemeye bağlıdır.

İşte koronavirüslerin (COVID-19’a neden olanı içeren virüs ailesi) günlük olarak dokunduğunuz bazı yüzeylerde ne kadar yaşayabileceğine dair bir kılavuz. Araştırmacıların COVID-19’a neden olan yeni koronavirüs hakkında hala öğrenecek çok şeyleri olduğunu unutmayın. Örneğin, sıcağa, soğuğa veya güneş ışığına maruz kalmanın yüzeylerde ne kadar süre kaldığını etkileyip etkilemediğini hala bilinmiyor.

Sırasıyla Gidersek;

Örnekler: kapı tokmağı, mücevher, gümüş eşyalar da 5 gün yaşayabildiği saptanmıştır

 • Ahşap Yüzeyler

Örnekler: Mobilya, ahşap zemin kaplaması gibi yerler de 4 gün yaşayabildiği saptanmıştır.

 • Plastik Yüzeyler

Süt kutuları veya deterjan şişeleri, metro ve otobüs koltukları, sırt çantaları, asansör düğmeleri gibi ambalajlar 2-3 gün yaşayabildiği saptanmıştır

 • Paslanmaz Çelik Yüzeyler

Örnekler: buzdolapları, tencere ve tavalar, lavabolar, bazı su şişeleri 2-3 gün yaşayabildiği saptanmıştır

 • Karton Yüzeyler

Örnekler: nakliye kutuları gibi yerler de 24 saat yaşayabildiği saptanmıştır

 • Bakır Yüzeyler

Örnekler: tava, tencere gibi yerler de 4 saat yaşayabildiği saptanmıştır.

 • Alüminyum Yüzeyler

Örnekler: kola kutuları, bira kutuları gibi yüzeylerde 2 ila 8 saat arasında yaşayabilirler

 • Bardak ve Cam Yüzeyler

Örnekler: bardaklar, ölçü bardakları, aynalar, pencereler 5 güne kadar yaşayabilirler.

 • Seramik yüzeyler

Örnekler: tabaklar, çanak çömlek, kupalar 5 gün yaşayabilirler.

 • Kağıtlar

Zamanın uzunluğu değişir. Bazı koronavirüs türleri kağıt üzerinde sadece birkaç dakika yaşarken, diğerleri 5 güne kadar yaşadığı saptanmıştır.

 • Gıda Ürünleri

Coronavirüs yiyeceklere maruz kalma yoluyla yayılmış gibi görünmüyor. Yine de, meyve ve sebzeleri yemeden önce akan su altında yıkamak iyi bir fikirdir. Yüzeylerinde olabilecek mikropları temizlemek için bir fırça veya ellerinizle ovalayın.

 • Su

Coronavirus içme suyunda bulunamadı. Su kaynağına girerse, yerel su arıtma tesisiniz suyu filtreler ve dezenfekte eder, bu da mikropları öldürmelidir. Coronavirüsler, kumaşlar ve tezgahlar gibi çeşitli diğer yüzeylerde yaşayabilir.

 • Bilmeniz Gerekenler: 

Ne yapabilirsiniz:
Koronavirüsü yakalama veya yayma şansınızı azaltmak için, evinizdeki ve ofisinizdeki tüm yüzeyleri ve nesneleri her gün temizleyin ve dezenfekte edin.  Evinizdeki herkes sağlıklı olsa bile yüzeyleri temiz tutun. Enfekte insanlar semptom göstermeyebilir, ancak virüsü hala yüzeylere dökebilirler.Eczaneyi veya süpermarketi ziyaret ettikten veya paket yiyecek ya da paket getirdikten sonra ellerinizi en az 20 saniye sabun ve ılık suyla yıkayın. Teslim edilen bir gazeteyi aldıktan sonra da aynı şeyi yapmaya özen gösterin..

Son olarak ben bir doktor yada tıp eğitimi olan birisi değilim. Bu bilgileri yabancı sayfalardan aldığımı açıkça beyan ederim.

Bir sonraki yazı da görüşmek dileğiyle;

 

Bu yazıyı okumanız yaklaşık 2 dakika sürecektir.

Yazımı Nasıl Buldunuz Diye Sorabilir Miyim? 🙂
[ Average: 5]

1 Comment

 1. Pingback: Coronavirüsü Döneminde Alışveriş Nasıl Yapılmalı?

Yorumlarınızı Varsa, Buradan Buyrun :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir