Herkese Merhabalar;

Son zamanlarda özellikle yakınlarımın beni telefonla arayarak “Ali internette böyle böyle para kazanılıyor” diye anlatmasıyla beraber bir yazı yazayım dedim 🙂 

Bu yazıma başlamadan önce, internet üzerinden “ürün” satışı yapan, veya oldukça kaliteli içerik üreterek video portalları üzerinden belirli kazanç sağlayan kişileri tenzih ediyorum. Bu yazım o kişilerle alakalı değildir.

İnternet, ucu bucağı olmayan geniş bir dünya.. Tabi tahmin edersiniz ki, bu ucu bucağı belli olmayan dünyada yine ucu bucağı belli olmayan kişilerin insanların duygularını sömürmesiyle para kazanma hayallerini yaşayan kişilerde mevcuttur. Bu yazım tam olarak bu kişilerle alakalıdır.

İnternet üzerinden ticari faaliyetler zannediyorum 1990 başları itibariyle en net ve yaygın birşekilde başlayarak hayata geçti. Basit internet siteleri, ilk e-posta alışverişleri bu dünyayı eğlence aracı olmaktan tamamen çıkarıp ticari bir dünya haline getirdi. Bu ticari dünyanın büyümesiyle devasa büyüklükte yatırımlar arttı. Özellikle 60-70 kuşağı büyüklerimizin daha kısa bir süre önce “Çoluk Çocuk” işleri bunlar dediği işler de şu anda yine belirli kazanç haline gelen sektörler olarak yerini aldı.

Sanal dünyanın, normal dünyada yaşayan insanların yansıması olduğunu göz önüne aldığımızda yine normal dünyada ki farklı emellere sahip insanları sanal dünya da kolayca bulmak mümkün..

Hani atalarımızın bir sözü var.. “Zahmet olmadan rahmet olmaz”… Eğer internette de bir kazanç elde edilmek isteniyorsa önce zahmetini yaşamak gerekiyor. Öğrenmek ve devamında da uygulamak gerekiyor.

Gelelim şu meşhur yalanlara…

Özellikle youtube’ın büyük bir kazanç kapısı haline gelmesiyle, hemen dikkat çekerek insanların duygularını kullanıp hızlıca para kazanmasını anlatan binlerce video internet aleminde bulabilirsiniz. Öncelikle şu soruyu kendinize sorun.. “Bu adam neden youtube’a bu videoyu koyuyor da kendisi sürekli olarak videoda yaptığı işi anlatmıyor?” Allah kahretsin ki bunun nedeni videoları daha fazla izlenme ve abone sayısını alması için yapıyor tabiikide…

Enteresan video içeriklerine denk geldim.. Bunlar “Dakikada 100 TL kazanmak için bu videoyu izle” veya efendime söyleyeyim. “Bu ay 5000 dolar hiç sermaye koymadan kazanmak ister misiniz?” konulu videolara kadar gidiyor bu konu..

Bana müsaade edin sizi biraz geriye götüreyim…

Bundan 15 yıl önce bizim de ülkemizde belirli grubun yakında ilgilendiği bir “clickbank” efsanesi vardı. Bakın o dönemde adamların sloganı şuydu.. “İnternette size gelecek bir kırıntı, belki de hayatınız boyunca size yetecek paraya boğabilir” .Bir blog sayfaları yapıyorlardı inanamazsınız. Blog sayfasında binlerce dolarlık çeklerin fotoğrafları havada uçuyordu. Anlatılan şeyler de hep basitti.. Bir internet sitesi var ve sanal ürün satıyor. Eğer siz o internet sitesinde satılan bir ürünü internet üzerinden yine satmaya başarırsanız site size vadettiği komisyonu ödüyordu. Tamamen de ödüyordu bunda bir yalan yok. Fakat herkesin atladığı pis bir nokta vardı o dönem. O internet sitelerinde bu işi yapmak isteyen milyonlarca insan vardı ve bunların hepsi de aynı ürünleri satmak için özellikle Google’da reklam yayınlıyordu. Google mantığında ise, bir ürün ne kadar çok reklam verilirse o ürünün reklamlarını açık arttırma usulüne çıkararak reklam bedelini tahsil etme mantığı olduğundan yine bu işi yapmak isteyen on binlerce insanın parası Google’a hediye gitti. Daha da fazla bir şey olmamıştı.. Kazanan, harcadığının belki %10’unu kazanmıştı. Bir furya oldu ve geçti bitmişti. Bu bilgiyi neden mi verdim? Konuya geliyorum…

Şu aralar da en çok popüler para kazanma yalan tekniklerinin başında “insanlara internetten nasıl para kazanacağını anlatan videolar çekip Youtube’a koyalım” furyası var… Size daha da dramatik bilgi vereyim. Bundan 10 yıl önceye kadar Youtube’ta böyle bir video koyamazdınız veya Google’da reklamını veremezdiniz. Google’ın kendi politikaları bunu yasaklıyordu ve hemen kaldırıyordu. Maalesef artık Google bunlara göz yumuyor, facebook sanal bahis sitelerinin reklamlarına izin veriyor ve konu gidiyor da gidiyor. Lütfen ama lütfen dikkat edin.. Ben ülkemizdeki insanların bu konularda teknolojik bilgilerinin tam yeterli olmadığını, bu videoları hazırlayanların videolarındaki milyona yaklaşan izlenme sayılarından kolaylıkla anlıyorum. Belirli bir hedef göstermiyorum fakat gezegenin bir furya içerisinde olduğunu vurguluyorum. Bu senaryolar yeni değil, sadece platformları farklı…

  Ya hayat internette, herkes buradan para kazanıyor diyebilirsiniz. Ürün satmaya çalışın, hizmet satmaya, profesyonel olduğunuz konularda içerik üretin ve çalışın bunda sıkıntı yok. Ama yalan satmaya çalışılması ve bunu düzenleyebilecek bir uluslararası düzeyde kontrol mekanizması olmaması benim gibi sistemlerin nasıl döndüğünü kolayca anlayan birisini vicdanen üzmektedir. Sonuç olarak İş ahlaki değerleri internette kaybolacak diye bir kaide yok, aksine belki de en çok ihtiyacımızın olduğu yerdir burası ama fark etmemişizdir.

Son olarak geleceğin Youtuber’ları için bir bilgi verip yazımı tamamlayım

Youtube ortalama 1 milyon izlenme başına 1000 dolar gibi bir ücret ödeyen platformdur. En az 1000 abone ve 4000 izlenme saatine ulaşan kişilerin para kazanmaya başlayabileceğini zannediyorum bilmeyen kalmamıştır. Tabi şu son zamanlarda yok youtube’tan para kazanalım, tiktok’tan para kazanalım derken herkes prodüksiyon şirketi gibi dolaşmaya başladı. Ben bile Youtube’ta video yayınlama meraklısı falan değilim fakat benim bile birkaç parça eşya almışlığım vardır. Evet herkes youtube’tan para kazanmıyor fakat maşallah herkes youtube’a video koyar hale geldim. Kaliteli ve düzgün içerik üreticilerine saygım her zaman var. Hatta 140Journos gibi kanalları da keyifle takip ediyorum.

Youtube’ta video yayınlamayı tamamen bir “iş” olarak görmenizi tavsiye ediyorum. Yani yatırım yapmanız gereken, dayanma gücünüzün olduğu, belirli sermayeye sahip olmanız gereken bir “iş” olarak görmenizi tavsiye ediyorum.

Tabi size son tavsiyem, youtube’a nasıl videolar koyabilirim diye araştırmalarınızı yaparken youtube’u bırakanların da videolarını izlemendir. Buyrun, buraya bir kaynak bırakıyorum… 

Tıklayarak görebilirsiniz…

Bir sonraki yazı da görüşmek dileğiyle;

 

 

Bu yazıyı okumanız yaklaşık 5 dakika sürecektir.

Yazımı Nasıl Buldunuz Diye Sorabilir Miyim? 🙂
[ Average: 5]

Yorumlarınızı Varsa, Buradan Buyrun :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir