Bir Aralar Detay Maxinet Vardı. Ona Ne Oldu?

Herkese Merhabalar;
Şöyle bir arşivlerimi kurcalardım da 2018 yılında yazdığım bir köşe yazısı vardı. Yazdığım yazı da açık açık arka plan da bir mağduriyetin kısmi olarak oluşabileceğinden bahsetmiştim.
Yahu ne oldu o iş bilenleriniz var mıdır? Samimiyetle soruyorum, çünkü ben bilmiyorum.

O gün yazdığım yazım da;
“Mesela siz Yeditepe Üniversitesinden mezun olmuş aslan gibi adamların neden Amerika’ya gittiğini düşündünüz mü? Ben söyleyeyim. Kısa zamanda milyoner olmak için. Bir gencimiz orada yaşıyor. Sadece firmaların reklam analiz çalışmalarını yaparak aylık gelirleri milyon doların üzerinde. Bizim bu seviyelere gelmemiz politikalarda oluşacak esneklikten gelir. Eğer bir esneme olmaz ise, bakkallar gibi al-sat usulle hayatı kazanmaya devam ederiz. Fakat dünya artık “drop-shipping, mining, paid-to-click , yazılım entegrasyon satışları, sanal ödeme kanalları (bir kısım ülkemizde var), affiliate (iş ortaklığı sistemi – Saadet Zinciri DEĞİLDİR – “ gibi sistemlerle dünyanın A noktasından B noktasına büyük seviyeler de satış yapabiliyor ve para da kazanabiliyor. Dünya bu şekilde hayatını kazanırken, bu faaliyetlerin bizim ülkemizde üst düzey yasadışı olması da gençlerin önünü kesen unsurlardan oluyor. Sonra “neden genç beyinler göçüp gidiyor” demeyelim. ( Tosun gibilerini kastetmiyorum ) – Aslan gibi olanları kastediyorum.” yazmıştım.
3-4 yıl gibi süre de zaten bu yazdıklarım oldu. Artık ülke de mining aldı başını gitti, drop-shipping aldı başını gitti ve neredeyse amazon’a girmeyeni dövecekler, paid-to-click sistemleri “takipçi satın, tıklama satın al” gibi furyalarla büyüdü gitti, affiliate market çığrından çıktı artık tüm youtuber’lar “aşağıda linkini bırakıyorum” demekten canı çıktı. Yani o gün “suç” unsuruymuş gibi olan ne var ise, bugün hepsi yapılıyor ve yasal regülasyonları da mevcut.
Bu süreçte bende eski arşivlerimi kurcalarken merak ettim.
Yahu ne oldu bu detay maxinet?
Bilen var ise, buyrun yoruma bekliyorum 🙂
Bir sonraki yazı da görüşmek dileğiyle;

Bu yazıyı okumanız yaklaşık 1 dakika sürecektir.

Yazımı Nasıl Buldunuz Diye Sorabilir Miyim? 🙂
[ Average: 5]

Yorumlarınızı Varsa, Buradan Buyrun :)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir